Зміни в порядку пропуску гуманітарної допомоги

З 1 грудня 2023 року нас чекають зміни в порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги.

Почнемо із загального: положення постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2000 р. № 544 «Про Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги», допоки триває воєнний стан, не діятиме по відношенню до товарів, пропуск яких здійснюватиметься відповідно до нової постанови КМУ «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» від 05.09.2023 №953.

Товари, які ввозитимуться як гуманітарна допомога (у відповідності із положеннями Закону України «Про гуманітарну допомогу») визнаватимуться такою допомогою за декларативним принципом. Тобто не потрібно очікувати рішення спеціального органу, який би «дав дозвіл» називати товар «гуманітарною допомогою».

Отже, декларація. Її формувати та заповнювати доведеться через відповідну електронну систему. Або ж в письмовій формі безпосередньо в пункті пропуску.

Відповідальність за якість і безпеку гуманітарної допомоги несе отримувач.

Створили декларацію? Тоді у вас буде 30 днів на ввезення гуманітарної допомоги на територію України.

Кожна «партія» гуманітарної допомоги матиме електронний ідентифікатор в інформаційно-комунікаційній системі.

Отримувач, який є підприємством, установою чи організацією, що утримується за рахунок бюджетів, уповноваженою ними державною установою або органом місцевого самоврядування, крім закладів, уповноважених МОЗ на отримання лікарських засобів, медичних виробів, витратних матеріалів, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту та інших товарів, необхідних для належного забезпечення сфери охорони здоров’я в умовах воєнного стану (далі — отримувач медичної гуманітарної допомоги), не пізніше ніж через 15 календарних днів з дати внесення інформації про оформлену гуманітарну допомогу до інформаційно-комунікаційних систем митних органів, яка автоматично передається до автоматизованої системи (далі — дата внесення інформації про митне оформлення гуманітарної допомоги за декларацією), веде облік гуманітарної допомоги, яка фактично отримана, шляхом формування інвентаризаційного опису в електронному кабінеті автоматизованої системи.

Далі у отримувача медичної гуманітарної допомоги буде 60 днів (з дати внесення інформації про митне оформлення) на проведення обліку гуманітарної допомоги, яка фактично отримана, формування та подання в автоматизованій системі інвентиризаційногоопису.

Якщо виявиться невідповідність зазначених в декларації товарів, отримувач повиненсформувати та подати інвентаризаційний опис саме фактично отриманої гуманітарної допомоги. Подання інвентаризаційного опису фактично отриманої гуманітарної допомоги вважатиметься інформуванням отримувачами правоохоронних органів про встановлений факт невідповідності фактично отриманої гуманітарної допомоги.

Отримувач, крім отримувачів медичної гуманітарної допомоги, до 15 числа місяця, що настає за місяцем, в якому зазначено дату внесення інформації про  митне оформлення гуманітарної допомоги за декларацією, теж звітуватиме в електронному кабінеті про отриману гуманітарну допомогу.

Задекларована гуманітарна допомога, щодо якої не подано звіт протягом 90 календарних днів з дати внесення інформації про митне оформлення гуманітарної допомоги за декларацією, вважається такою, стосовно якої відсутній облік щодо отримання та цільового використання, та використаною не за цільовим призначенням.

У такому разі такого отримувача буде ще й заблоковано в електронній системі, тобто він втратить статус отримувача гуманітарної допомоги. І протягом 6 місяців не зможе його поновити.

А відповідальність за використання не за цільовим призначенням різною може бути, в т.ч. позбавлення волі на 5-7 років. Та й податківці отримають нове підґрунтя для креативу під час донарахування податкових зобовʼязань.

Отже, переслідуючи благородну мету, не забувайте про дотримання бюрократичних процедур. На жаль, другий рік великої війни показав, що слідкувати за використанням такої категорії товарів сенс все ж є.

Наталія Брожко, Керівна Партнерка, адвокатеса Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»

Підписатись на Моніторинг